HDWM-30-58-SM-D-374-SM-A
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HDWM-30-58-SM-D-374-SM-A
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
.050" X .100" FLEX STACK, HIGH-T
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.809" (20.550mm)
Length - Post (Mating) :
0.435" (11.049mm)
Length - Stack Height :
0.374" (9.500mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
60
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)