MW-08-03-G-D-095-082-TR
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
MW-08-03-G-D-095-082-TR
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 16POS 0.039 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.177" (4.496mm)
Length - Post (Mating) :
0.082" (2.083mm)
Length - Stack Height :
0.095" (2.413mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.039" (1.00mm)