HW-16-08-T-S-333-SM-TR
Part Number:
HW-16-08-T-S-333-SM-TR
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating) :
0.132" (3.353mm)
Length - Stack Height :
0.333" (8.458mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)