HDWM-27-55-SM-D-355-SM-A-P
Part Number:
HDWM-27-55-SM-D-355-SM-A-P
Description:
.050" X .100" FLEX STACK, HIGH-T
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.695" (17.653mm)
Length - Post (Mating) :
0.340" (8.636mm)
Length - Stack Height :
0.355" (9.017mm)
Number of Positions :
54
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)