HW-40-10-L-Q-200-055
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-40-10-L-Q-200-055
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.575" (14.600mm)
Length - Stack Height :
0.200" (5.080mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
80
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.200" (5.08mm)