HW-40-10-S-Q-200-055
Part Number:
HW-40-10-S-Q-200-055
Description:
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.575" (14.600mm)
Length - Stack Height :
0.200" (5.080mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Number of Positions :
80
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.200" (5.08mm)