HW-40-10-S-T-450-230
Part Number:
HW-40-10-S-T-450-230
Description:
CONN HDR 120POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height :
0.450" (11.430mm)
Length - Tail :
0.230" (5.842mm)
Number of Positions :
120
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)