HW-40-12-S-Q-400-055
Part Number:
HW-40-12-S-Q-400-055
Description:
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.575" (14.605mm)
Length - Stack Height :
0.400" (10.160mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Number of Positions :
80
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.200" (5.08mm)