HDWM-28-01-T-D-250-SM
Part Number:
HDWM-28-01-T-D-250-SM
Description:
CONN HDR 56POS 0.05 STACK SMD
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating) :
0.180" (4.572mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Number of Positions :
56
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)