DW-40-14-F-S-1175
Part Number:
DW-40-14-F-S-1175
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.145" (3.683mm)
Length - Stack Height :
1.175" (29.845mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
40
Pitch :
0.100" (2.54mm)