HW-20-14-G-S-1166-132
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-20-14-G-S-1166-132
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.132" (3.353mm)
Length - Stack Height :
1.166" (29.616mm)
Length - Tail :
0.132" (3.353mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)