ZW-10-14-S-D-1170-175
Part Number:
ZW-10-14-S-D-1170-175
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.085" (2.159mm)
Length - Stack Height :
1.170" (29.718mm)
Length - Tail :
0.175" (4.445mm)
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)