ZW-28-15-T-D-300-100
Part Number:
ZW-28-15-T-D-300-100
Description:
CONN BRD STACK .100" 56POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height :
0.300" (7.620mm)
Length - Tail :
0.100" (2.540mm)
Number of Positions :
56
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)