ZW-20-19-T-D-895-123
Part Number:
ZW-20-19-T-D-895-123
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.312" (7.925mm)
Length - Stack Height :
0.895" (22.733mm)
Length - Tail :
0.123" (3.124mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)