ZW-20-19-T-D-1060-082
Part Number:
ZW-20-19-T-D-1060-082
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.188" (4.775mm)
Length - Stack Height :
1.060" (26.924mm)
Length - Tail :
0.082" (2.083mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)