TW-10-03-G-D-300-020
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-10-03-G-D-300-020
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 20POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating) :
0.215" (5.450mm)
Length - Stack Height :
0.300" (7.620mm)
Length - Tail :
0.020" (0.508mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)