ZW-20-13-T-D-907-080
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-20-13-T-D-907-080
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.243" (6.172mm)
Length - Stack Height :
0.907" (23.038mm)
Length - Tail :
0.080" (2.032mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)