ZW-20-20-T-D-200-160
Part Number:
ZW-20-20-T-D-200-160
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.770" (19.558mm)
Length - Stack Height :
0.200" (5.080mm)
Length - Tail :
0.160" (4.064mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)