ZW-50-14-T-S-984-197
Part Number:
ZW-50-14-T-S-984-197
Description:
CONN BRD STACK .100" 50POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.249" (6.325mm)
Length - Stack Height :
0.984" (24.994mm)
Length - Tail :
0.197" (5.004mm)
Number of Positions :
50
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)