ZW-20-14-T-D-996-322
Part Number:
ZW-20-14-T-D-996-322
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.112" (2.845mm)
Length - Stack Height :
0.996" (25.298mm)
Length - Tail :
0.322" (8.179mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)