ZW-20-14-T-D-450-490
Part Number:
ZW-20-14-T-D-450-490
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.490" (12.446mm)
Length - Stack Height :
0.450" (11.430mm)
Length - Tail :
0.490" (12.446mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)