FW-14-01-F-D-250-218
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-14-01-F-D-250-218
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 28POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.513" (13.030mm)
Length - Post (Mating) :
0.218" (5.537mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.045" (1.143mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
28
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)