ZW-40-12-T-S-765-132
Part Number:
ZW-40-12-T-S-765-132
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.133" (3.378mm)
Length - Stack Height :
0.765" (19.431mm)
Length - Tail :
0.132" (3.353mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)