YTW-02-07-S-6-385-205
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
YTW-02-07-S-6-385-205
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
2.00 MM FLEXYZ HIGH-DENSITY BOAR
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.751" (19.075mm)
Length - Post (Mating) :
0.161" (4.100mm)
Length - Stack Height :
0.385" (9.779mm)
Length - Tail :
0.205" (5.207mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
12
Number of Rows :
6
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)