59112-F38-25-155LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
59112-F38-25-155LF
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR STACK
Manufacturer :
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
8.00µin (0.203µm)
Length - Overall Pin :
0.752" (19.100mm)
Length - Post (Mating) :
0.043" (1.092mm)
Length - Stack Height :
0.610" (15.494mm)
Length - Tail :
0.098" (2.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.000mm)