TW-11-08-F-D-510-159
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-11-08-F-D-510-159
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.162" (4.115mm)
Length - Stack Height :
0.510" (12.954mm)
Length - Tail :
0.159" (4.039mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
22
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)