ZW-20-14-G-S-590-590
Part Number:
ZW-20-14-G-S-590-590
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height :
0.590" (14.986mm)
Length - Tail :
0.590" (14.986mm)
Number of Positions :
20
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)