ZW-10-14-G-D-1117-170
Part Number:
ZW-10-14-G-D-1117-170
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.143" (3.632mm)
Length - Stack Height :
1.117" (28.372mm)
Length - Tail :
0.170" (4.318mm)
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)