ZW-18-13-G-S-510-235
Part Number:
ZW-18-13-G-S-510-235
Description:
CONN BRD STACK .100" 18POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.485" (12.319mm)
Length - Stack Height :
0.510" (12.954mm)
Length - Tail :
0.235" (5.969mm)
Number of Positions :
18
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)