HW-16-09-G-S-516-102
Part Number:
HW-16-09-G-S-516-102
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.112" (2.845mm)
Length - Stack Height :
0.516" (13.106mm)
Length - Tail :
0.102" (2.600mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)