ZW-20-19-L-S-500-590
Part Number:
ZW-20-19-L-S-500-590
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.240" (6.096mm)
Length - Stack Height :
0.500" (12.700mm)
Length - Tail :
0.590" (14.986mm)
Number of Positions :
20
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)