HPW-08-04-T-S-550-320
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HPW-08-04-T-S-550-320
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
.200" POWER BOARD STACKER
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.960" (24.384mm)
Length - Post (Mating) :
0.320" (8.128mm)
Length - Stack Height :
0.550" (13.970mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.200" (5.08mm)