TW-11-08-G-S-275-075
Part Number:
TW-11-08-G-S-275-075
Description:
CONN BRD STACK 2.00 11POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.481" (12.217mm)
Length - Stack Height :
0.275" (6.985mm)
Length - Tail :
0.075" (1.905mm)
Number of Positions :
11
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)