TW-16-08-F-S-120-110
Part Number:
TW-16-08-F-S-120-110
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating) :
0.601" (15.265mm)
Length - Stack Height :
0.120" (3.048mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)