HW-08-20-L-D-711-SM-LC
Part Number:
HW-08-20-L-D-711-SM-LC
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating) :
0.354" (8.992mm)
Length - Stack Height :
0.711" (18.059mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)