HW-11-11-F-D-618-SM
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-11-11-F-D-618-SM
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 22POS 0.1 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating) :
0.247" (6.274mm)
Length - Stack Height :
0.618" (15.697mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
22
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)