ZW-08-13-G-D-535-445
Part Number:
ZW-08-13-G-D-535-445
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height :
0.535" (13.589mm)
Length - Tail :
0.445" (11.303mm)
Number of Positions :
16
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)