ZW-28-19-T-S-775-385
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-28-19-T-S-775-385
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 28POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height :
0.775" (19.685mm)
Length - Tail :
0.385" (9.779mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
28
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)