ZW-09-11-G-D-500-305
Part Number:
ZW-09-11-G-D-500-305
Description:
CONN BRD STACK .100" 18POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.125" (3.175mm)
Length - Stack Height :
0.500" (12.700mm)
Length - Tail :
0.305" (7.747mm)
Number of Positions :
18
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)