ZW-18-10-G-S-261-250
Part Number:
ZW-18-10-G-S-261-250
Description:
CONN BRD STACK .100" 18POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.319" (8.103mm)
Length - Stack Height :
0.261" (6.629mm)
Length - Tail :
0.250" (6.350mm)
Number of Positions :
18
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)