ZW-08-14-G-D-472-350
Part Number:
ZW-08-14-G-D-472-350
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.608" (15.443mm)
Length - Stack Height :
0.472" (11.989mm)
Length - Tail :
0.350" (8.890mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)