DW-27-09-F-S-530
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-27-09-F-S-530
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 27POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height :
0.530" (13.462mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
27
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)