ZW-16-08-S-S-228-058
Part Number:
ZW-16-08-S-S-228-058
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) :
0.244" (6.198mm)
Length - Stack Height :
0.228" (5.791mm)
Length - Tail :
0.058" (1.473mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)