ZW-08-12-G-D-646-236
Part Number:
ZW-08-12-G-D-646-236
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.148" (3.759mm)
Length - Stack Height :
0.646" (16.408mm)
Length - Tail :
0.236" (5.994mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)