HW-12-11-G-S-236-098
Part Number:
HW-12-11-G-S-236-098
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.596" (15.138mm)
Length - Stack Height :
0.236" (5.994mm)
Length - Tail :
0.098" (2.489mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
12
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)