TW-07-07-G-S-250-SM-P
Part Number:
TW-07-07-G-S-250-SM-P
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.751" (19.075mm)
Length - Post (Mating) :
0.501" (12.725mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
7
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)