TW-20-07-T-S-516-118
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-20-07-T-S-516-118
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 20POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating) :
0.118" (2.997mm)
Length - Stack Height :
0.516" (13.106mm)
Length - Tail :
0.118" (2.997mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)