ZW-15-20-G-S-395-368
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-15-20-G-S-395-368
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 15POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.367" (9.322mm)
Length - Stack Height :
0.395" (10.033mm)
Length - Tail :
0.368" (9.347mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
15
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)