FFSD-20-D-02.95-01-F-N
- Manufacturer:
- Samtec, Inc.
- Part Number:
- FFSD-20-D-02.95-01-F-N
- Category:
- Rectangular Cable Assemblies
- Description:
- .050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
- Manufacturer :
- Samtec, Inc.
- Category :
- Rectangular Cable Assemblies
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Gray, Ribbon
- Connector Type :
- Socket to Socket
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 3.00µin (0.076µm)
- Features :
- Polarizing Key
- Length :
- 0.246' (75.00mm, 2.95")
- Number of Positions :
- 40
- Number of Rows :
- 2
- Pitch - Cable :
- 0.025" (0.64mm)
- Pitch - Connector :
- 0.050" (1.27mm)