HW-10-16-L-D-284-SM
Part Number:
HW-10-16-L-D-284-SM
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.380" (9.650mm)
Length - Post (Mating) :
0.096" (2.438mm)
Length - Stack Height :
0.284" (7.214mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)